ورود کاربراندرخواست عضویت استان : شهر :

جستجو پیشرفته پزشکان

مشخصات فردی
نام پزشک :
نظام پزشکی :
جنسیت :
بیمه
نوع بیمه :
تخصص
تخصص :
موقعیت مکانی
استان :
خیابان :

جستجو پیشرفته مراکز پزشکی

مشخصات کلی
نام مرکز :
نوع بیمه :
موقعیت مکانی
استان :
خیابان :
« بازگشت به لیست مقالات
10 / 10
از 1 کاربر

نکات ایمنی مسافرت برای افراد دیابتی/بخش اول

وسایل مورد نیاز دیابتی ها در هنگام مسافرت :

  1. انسولین و قرص های مصرفی برای تمام مدت سفر
  2.  سرنگ های تزریق انسولین ، گلوکومتر و وسایل جانبی
  3. مواد شیرین برای درمان کاهش احتمالی قند خون
  4. میان وعده های مناسب برای چند روز ( مانند میوه و ساندویچ کوچک )
  5. سایر داروهای مصرفی

طریقه نگهداری و حمل انسولین در مسافرت :

  • طی مسافرت مراقب باشید که شیشه انسولین در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. بهتر است انسولین در تاریکی نگهداری شود. اگر انسولین در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد ، تغییر رنگ قهوه ای خواهد داشت که در این حالت نباید از آن استفاده کنید.
  • طی مسافرت بهتر است انسولین را در کیف دستی خود حمل کنید ، نه در چمدانی که به قسمت بار سپرده اید. این نکته به ویژه در مسافرت با هواپیما اهمیت دارد ؛ زیرا در ارتفاع بالا ممکن است انسولین در قسمت بار یخ بزند.
  • در صورتی که در هنگام  مسافرت دچار حالت تهوع و استفراغ ( بیماری حرکت ) می شوید ، از پزشکتان بخواهید داروی لازم را برایتان تجویز کند.
  • ورزش یا سایر فعالیت ها طی سفر ممکن است باعث کاهش قند خون شود. از سوی دیگر تنش ( استرس ) ، نشستن طولانی و عدم فعالیت در مسافرت ممکن است باعث افزایش قند خون گردد. در صورت امکان قند خون را با فواصل کم تر از حالتی که در خانه هستید بررسی کنید.

مراقبت از پاها در افراد دیابتی :

در صورتی که خونرسانی به پاها خوب بوده و مشکل خاصی ندارید کافی است فقط به صورت روزانه پاهایتان را وارسی نمایید. در کنار دریا از دمپایی پلاستیکی استفاده کنید و در هنگام شنا جوراب های شنا بپوشید. از آفتاب سوختگی به ویژه در پا جلوگیری کنید. در صورت وجود هر مشکل به پزشک مراجعه نمایید. هر تاول کوچک ، بریدگی یا خراشیدگی را با ماده ضدعفونی کننده تمیز و پانسمان کنید.

مسافرت به مناطق خیلی گرم :

در مسافرت به مناطق خیلی گرم بهتر است انسولین در یخچال نگهداری شود. طی مسافرت به مناطق خیلی گرم از کیسه یخ و یا فلاسک حاوی یخ استفاده نمایید. در این موارد از تماس مستقیم انسولین با یخ جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید حتی در مناطق خیلی گرم می توان انسولین را تا شش ماه نگهداری کرد اما ممکن است اثر دارو کاهش یابد که در این صورت با اندازه گیری قند خون می توانید به اثر انسولین مصرفی پی ببرید.

در آب و هوای خیلی گرم انسولین از محل تزریق سریع تر جذب می شود ، بنابراین افت قند خون در این وضعیت محتمل است. قند خون خود را به طور مرتب چک کنید و هیچ گاه به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید.

دراز کشیدن طولانی مدت در ساحل آفتابی ممکن است قند خونتان را بالا ببرد. اگر قند خونتان بالاست ، ممکن است با حضور در یک منطقه گرم سریعاً آب بدن خود را از دست بدهید. از این رو مقدار زیادی مایعات غیر شیرین بنوشید. جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی ، از کرم های ضد آفتاب استفاده  نمایید.

مسافرت به مناطق خیلی سرد :

در آب و هوای خیلی سرد ، انسولین کند تر جذب می شود. انرژی مورد استفاده در هنگام لرزیدن در هوای سرد نیز باعث افت قند خون می شود.

اگر در آب و هوای سرد قرار گرفتید و اشکال خون رسانی یا بی حسی در پا پیدا کردید حتما مراقب یخ زدگی باشید. نوار های آزمایش قند خون را در دمای اتاق قرار دهید چرا که این نوارها در هوای سرد ممکن است قند خون را به طور کاذب و کم تر از حد معمول نشان دهند.

مقاله پزشکی(سایت پزشکان ایران)
مطالب پیشنهادی

 

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

تبلیغات

نظر سنجـــی

نظر سنجی ای به ثبت نرسیده است

پر مخاطب ترین پزشکان